بازی درمانی

بازی درمانی نوعی روان درمانی است که می تواند شامل بازی با اسباب بازی، ایفای نقش و بازی باشد. درمانگران در حین بازی فردی را مشاهده می کنند تا بینشی در مورد رفتار او به دست آورند.

بازی درمانی می تواند برای درمان شرایط سلامت روان یا اختلالات رفتاری مفید باشد. همچنین می تواند یک ابزار حمایتی برای افرادی باشد که دارای تفاوت های رشدی هستند، مانند اوتیسم و ​​اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD).

اگرچه بازی درمانگران عمدتاً با کودکان کار می کنند، اما گاهی اوقات از این درمان برای برقراری ارتباط با نوجوانان و بزرگسالان نیز استفاده می کنند.

انواع متخصصان دارای مجوز در بازی درمانی مشغول هستند. اینها ممکن است شامل مددکاران اجتماعی، مشاوران و روانشناسان باشد. برای آشنایی بیشتر با فواید بازی درمانی برای کودکان و بزرگسالان، ادامه مطلب را بخوانید.

بازی درمانی چیست؟

بازی درمانی ابزاری است که در اصل از حوزه روان درمانی یا گفتار درمانی می آید. این شامل یک درمانگر آموزش دیده است که کودک را در حین بازی تماشا می کند و همان طور که انجام می دهد از او پیروی می کند.

این رویکرد مبتنی بر این ایده است که کودکان به طور ناخودآگاه از طریق بازی ارتباط برقرار می کنند. این بدان معناست که آنها چیزهایی را در مورد خودشان فاش می کنند بدون اینکه متوجه شوند که این کار را انجام می دهند.

کودکان از طریق بازی یاد می گیرند که چگونه با جامعه تعامل داشته باشند و مهارت های خود را توسعه دهند. به این ترتیب، برای آنها وسیله ای طبیعی برای ابراز وجود است.

در طول بازی، کودک می تواند به طور مستقیم یا نمادین احساسات خود را فعال کند و به درمانگر این امکان را می دهد که در مورد وضعیت عاطفی خود بینش پیدا کند. بازی مشترک محیط امنی را برای این اتفاق فراهم می‌کند و به افراد امکان می‌دهد چیزهایی را بیان کنند که ممکن است در غیر این صورت با آنها روبرو شوند.

شرکت در یک فعالیت مشترک همچنین اعتماد بین درمانگر و مراجع را تقویت می کند و یک رابطه درمانی ایجاد می کند. این می تواند به ویژه برای کودکان مفید باشد، زیرا ممکن است نسبت به غریبه ها احساس بی اعتمادی کنند.

بازی درمانی بین المللی (PTI) گزارش می دهد که تا 71 درصد از کودکانی که تحت بازی درمانی قرار می گیرند، مزیت دارند. جلسات معمولا ۴۵-۶۰ دقیقه طول می کشد.

چه کسانی می توانند بازی درمانی انجام دهند؟

درمانگران اغلب از بازی درمانی برای کودکان استفاده می کنند، اما ممکن است در شرایط خاص به بزرگسالان نیز کمک کند. انجمن بازی درمانی (APT) بیان می کند که درمانگران سلامت روان ممکن است از آن برای کمک به درمان انواع شرایط استفاده کنند، مانند:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • اختلالات رفتاری، مانند اختلال سلوک یا اختلال odd یا نافرمانی
 • همچنین ممکن است به مشکلات رفتاری جدیدی که به دلیل رویدادهای زندگی رخ می دهد، مانند سوگ، طلاق، یا یک تجربه آسیب زا کمک کند.

بازی درمانی همچنین می تواند یک مداخله حمایتی برای افراد دارای تفاوت های عصبی رشدی باشد. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اوتیسم
 • بیش فعالی
 • ناتوانی های یادگیری

بازی درمانی این شرایط را “درمان” نمی کند، اما حمایت عاطفی را ارائه می دهد و مهارت هایی را آموزش می دهد که به کودکان کمک می کند یاد بگیرند و دوست پیدا کنند.

فواید بازی درمانی

فواید بازی درمانی برای کودکان

تحقیقات نشان می دهد که بازی درمانی ممکن است:

به کودکان اوتیستیک در یادگیری مهارت ها کمک کنید

یک مطالعه کوچک در سال 2018 اثرات بازی درمانی را بر روی 20 کودک اوتیسم بررسی کرد. پس از دو سال، کودکان بهبود قابل توجهی را در مهارت های رفتاری و رشدی خود تجربه کردند.

نویسندگان پیشنهاد می کنند که بازی درمانی ممکن است به کودکان اوتیستیک در تعاملات اجتماعی کمک کند. با این حال، برای تأیید اینکه آیا بازی درمانی مؤثر است یا خیر، تحقیقات در گروه بزرگتری از کودکان مورد نیاز است.

کاهش اختلالات یادگیری در ADHD

یک مطالعه کوچک در سال 2017 روی سه دانش‌آموز کلاس اول نشان داد که بازی درمانی کودک محور به کاهش علائم ADHD از جمله مشکل در تمرکز، رفتار مزاحم و رفتار مخالف کمک می‌کند.

کودکان در سه جلسه در هفته به مدت 6 هفته شرکت کردند. به نظر می رسد درمان به درجات مختلف، از پیشرفت های کوچک تا بزرگ، کمک می کند.

با این حال، این یک مطالعه بسیار کوچک بود که بر سه مورد خاص متمرکز بود. ممکن است نشان دهنده تأثیر بازی درمانی در جمعیت بزرگتر نباشد.

علائم ODD را کاهش دهید

ODD وضعیتی است که در آن کودک دائماً نسبت به همسالان و شخصیت‌های معتبر خصومت و عدم همکاری دارد. یک کارآزمایی بالینی در سال 2019 شامل 45 کودک مبتلا به ODD نشان داد که در مقایسه با عدم درمان، بازی درمانی فردی و گروهی علائم ODD را بهبود می بخشد.

کودکانی که بازی درمانی دریافت کردند یک جلسه در هفته به مدت ۲ ماه داشتند. در پایان مطالعه، والدین، مراقبان و معلمان کاهش رفتار مرتبط با ODD را گزارش کردند. این بهبودها حداقل به مدت دو ماه ادامه داشت و نشان می دهد که بازی درمانی ممکن است تغییرات طولانی مدت ایجاد کند. با این حال، برای تأیید این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است.

مرکز بازی درمانی در کرج

فواید بازی درمانی برای بزرگسالان

تحقیقات زیادی در مورد مزایای بازی درمانی برای بزرگسالان وجود ندارد. تحقیقات قدیمی تر نشان می دهد که ممکن است:

تقویت سلامت روان در سنین بالاتر

آزمایشی در سال 2001 مشاهده کرد که چگونه بازی درمانی بر گروه کوچکی از سالمندان در یک خانه سالمندان تأثیر می‌گذارد. آنها تحت بازی درمانی شامل نوشتن خلاق، موسیقی، هنر، بازی و سینی ماسه درمانی قرار گرفتند. پس از شرکت در یک تا دو جلسه در هفته به مدت 6 تا 10 هفته، شرکت کنندگان:

بیشتر با دیگران معاشرت کرد

به نظر می رسد که عزت نفس بهتری دارد

به نظر می رسد که میزان افسردگی کمتری داشته باشد

به حل مشکلات مانند احساس تنهایی علاقه نشان می دهد

با این حال، این بر اساس مشاهدات است تا داده ها.

مقابله با تروما را تسهیل کنید

یک مقاله قدیمی انجمن مشاوره آمریکا در سال 2010 توضیح می دهد که بازی درمانی مراقبت بزرگسالان را کاهش می دهد و محیطی آرام را فراهم می کند. این امر به بزرگسالان این امکان را می دهد تا با خیال راحت احساسات خود را بررسی کرده و به موضوعات تهدید کننده نزدیک شوند.

به عنوان مثال، این مقاله به تمرینی اشاره می کند که به بازماندگان خشونت خانگی کمک می کند تا احساس خود را در مورد رابطه خشونت آمیز خود بیان کنند.

تقویت ارتباط در ناتوانی های رشدی

در مقاله‌ای قدیمی‌تر در سال 2003 اشاره می‌شود که بزرگسالان دارای ناتوانی‌های رشدی ممکن است فرصت‌های کمی برای اعتبارسنجی و ابراز احساسات داشته باشند. نویسندگان به دو مطالعه موردی اشاره کردند که نشان داد بازی درمانی ممکن است تأثیر مثبتی بر جنبه های مختلف سلامت روانی، از جمله بهزیستی عاطفی داشته باشد.

تکنیک ها و مثال ها

در زیر تکنیک های بازی درمانی همراه با نمونه هایی از کاربرد آنها آورده شده است.

بازی عمومی با اسباب بازی

مقاله مروری قدیمی‌تر در سال 2010 نشان می‌دهد که بازی درمانی ممکن است شامل اجازه دادن به کودک برای بازی با اسباب‌بازی‌ها در یکی از سه دسته باشد:

اسباب‌بازی‌های زندگی واقعی: این اسباب‌بازی‌ها یخ را می‌شکنند و کودکان منزوی یا درون‌گرا را هدف قرار می‌دهند. آنها شامل مواردی مانند:

 • عروسک ها
 • قایق ها
 • پول برای بازی
 • اسباب‌بازی‌های تهاجمی: این اسباب‌بازی‌ها باعث آزاد شدن خشم و خصومت می‌شوند. آنها شامل مواردی مانند:
 • خیلی بد
 • تفنگ های اسباب بازی
 • شخصیت های ابرقهرمانی
 • اسباب‌بازی‌های خلاقانه: این اسباب‌بازی‌ها راهی برای بیان طیف وسیعی از احساسات ارائه می‌دهند. آنها شامل مواردی مانند:
 • مداد رنگی
 • خمیر بازی
 • اسباب بازی های لگو

در حالی که کودک بازی می کند، درمانگر سعی می کند احساسات او را تفسیر کند. این تفاسیر نمایشنامه را هدایت می کند و به درمانگر اجازه می دهد تا بررسی کند که آیا نظریه او درست است یا خیر. پاسخ کودک یا تفسیر آنها را تقویت یا رد می کند.

پس از اینکه درمانگر معنی بازی را فهمید، او را راهنمایی می کند تا به طرق مختلف به کودک کمک کند. برای مثال، آنها ممکن است به آنها کمک کنند تا حل یک مشکل را یاد بگیرند یا از طریق یک احساس کار کنند.

بازی کردن

بازی تکنیکی است که درمانگران ممکن است برای کودکان بزرگتر، نوجوانان و بزرگسالان استفاده کنند. یک مقاله مروری قدیمی‌تر در سال 2008 گزارش می‌دهد که پیروی از قوانین می‌تواند به یک فرد حواس پرت کمک کند تا توجه خود را متمرکز کند. بازی‌ها همچنین یک ابزار اجتماعی‌سازی هستند و به مردم یاد می‌دهند که چگونه به نوبت رفتار کنند و یک بازنده یا برنده مهربان باشند.

بازی نقش

در مروری مقاله قدیمی‌تر در سال 2008 اشاره می‌شود که ایفای نقش در یک نمایشنامه ممکن است به کودکی کمک کند که یک رویداد آسیب‌زا را تجربه کرده است. کودک به‌جای اینکه این رویداد را دوباره زنده کند، از طریق شخصیت‌های یک روایت اجراشده به طور نمادین با آن کنار می‌آید. بازی کردن این نمایشنامه می تواند به آنها کمک کند تا به سمت یک تصمیم درونی حرکت کنند.

بازی های داستانی

شنیدن یا خواندن یک داستان به کودکان این امکان را می دهد که ببینند دیگران چگونه بر مشکلات مشابه خود غلبه کرده اند. یک مطالعه موردی قدیمی‌تر در سال 1999 نشان می‌دهد که آن‌ها ممکن است آنچه را که می‌آموزند در موقعیت واقعی زندگی خود به کار ببرند.

سینی شن و ماسه

در بازی با سینی شن، یک درمانگر سینی، ماسه و اسباب بازی های مینیاتوری را برای ایجاد صحنه یا دنیای بازی در اختیار کودک قرار می دهد. یک مطالعه در سال 2017 شامل هفت کودک بین 7 تا 10 سال نشان داد که این روش ممکن است به افرادی که سوء استفاده جنسی را تجربه می کنند کمک کند.

در این تحقیق، بازی کودکان مضمون خشونت داشت و نیاز به محافظت را بیان می کرد. همچنین ایجاد موقعیت هایی با نتایج مثبت را تشویق کرد.

بازی درمانگران چه آموزشی هایی دارند؟

یک بازی درمانگر ممکن است دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر و همچنین دارای مجوز در زمینه سلامت روان باشد، مانند:

 • کار اجتماعی
 • مشاوره
 • روانشناسی

هنگامی که شخصی گواهینامه دریافت می کند، به عنوان کنترل کننده بازی ثبت می شود. این نشان می دهد که آنها دوره های تکمیلی و نظارت بالینی را در بازی درمانی گذرانده اند. APT یک برنامه آموزشی ارائه می دهد که به افراد وضعیت “بازی درمانگر ثبت شده” را می دهد.

مرکز بازی درمانی در کرج

اگر شما هم جزو افرادی هستید که کودکتان نیاز به بازی درمانی یا مشاوره روانشناسی دارد میتونید از مرکز مشاوره پارس روان با بیش از ۵ درمانگر حوزه کودک کمک. بگیرید. در مرکز مشاوره روانشناسی و روانشناختی پارس روان به شما کمک میکنیم تا مشکلات خودتون رو حل بکنید.

یکی از خدماتی که در مرکز مشاوره پارس روان ارائه میشود بازی درمانی کودکان و نوجوانان است. شما میتوانید از لینک رزرو وقت مشاوره به راحتی وقت رزرو کنید و با درمانگران کودک ما به صورت حضوری یا آنلاین مشاوره داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *